MRI
Mi az MRI?
Az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) a legmodernebb diagnosztikai képalkotó technika, amely mágneses tér és rádióhullámok segítségével nagy felbontású képeket ad az emberi test belsejéről, anélkül hogy káros ionizáló sugárzást használna. Használják tumorok, gyulladások, degeneratív elváltozások, sérülések diagnosztizálásában, az érellátottság felmérésében, valamint az anatómiai struktúrák és a test szinte minden részének kapcsolatának bemutatásában.
Hogyan készüljünk fel az MRI vizsgálatra?
Nagyon fontos, hogy a betegek vagy kísérőik tudják, ha esetleg fém- vagy elektronikus implantátumok vannak a testükben (pacemaker, defibrillátor, inzulinpumpa, cochlearis implantátumok, stentek, szívbillentyűk, klipszek, protézisek…) vagy ha idegen testek vannak a szervezetükben (repeszek, fémszilánkok…), és erről a vizsgálat előtt mindenképpen tájékoztatniuk kell a technikust vagy az orvost. A vizsgálat előtt a betegek normálisan ehetnek és ihatnak (kivéve a speciális vizsgálatok esetében, amikor ezt külön hangsúlyozzák), és a vizsgálat után zavartalanul folytathatják szokásos tevékenységeiket. Javasoljuk a betegeknek, hogy kényelmes és komfortos ruházatot viseljenek. Az olyan tárgyakat, mint a karóra, mobiltelefon, övek, kulcsok, ékszerek, hitelkártyák, szemüvegek, hallókészülékek és mások, el kell helyezni a vizsgálati helyiségbe való belépés előtt.
Mit várhat az MRI vizsgálat során?
A vizsgálat teljesen fájdalommentes és nem használ káros ionizáló sugárzást. Leggyakrabban legfeljebb 30 percig tart, ritkábban tovább, ha a vizsgálat vagy a patológia sajátosságai ezt megkövetelik. A vizsgálat optimális klímával és környezeti világítással ellátott helyiségben történik, hogy a páciens a vizsgálat során kényelmesen érezze magát. A technikus segítségével a páciens lefekszik a mozgó, párnázott asztalra, amelyet ezután a megfelelő helyzetbe állítanak a vizsgálathoz. A vizsgálat során rádióhullámokat bocsátanak ki, amelyek alapján képek generálódnak. Ezeknek a hullámoknak a kibocsátása zúgó és kopogó hangokat produkál, ami teljesen normális. Bizonyos esetekben a vizsgálat során az asztal mozoghat. A vizsgálat alatt a páciens állandó vizuális felügyelet alatt áll, és kommunikálni tud a technikussal. Néhány vizsgálat során a technikus utasításokat ad, amikor vissza kell tartani a lélegzetet. Egyes vizsgálatok intravénás kontrasztanyag beadását igénylik, amelyről időben tájékoztatást kap. Rendkívül fontos, hogy a vizsgálat során nyugodtan és mozdulatlanul maradjon. Minden mozgás rontja a képminőséget, és szükségessé teheti a vizsgálat részének vagy egészének megismétlését.
Biztonságos-e az MRI vizsgálat az egészségre?
A mai napig nincsenek ismert negatív hatásai a mágneses rezonanciának, így a vizsgálatot zavartalanul el lehet végezni terhes nőknél és gyermekeknél is. A képeket mágneses tér segítségével készítik, ellentétben a röntgennel vagy a CT szkennerrel, amelyek ionizáló sugárzást használnak, ami káros hatással lehet a szervezetre. Ha tudja, vagy gyanítja, hogy fém tárgyak vannak a testében, kérjük, hogy mindenképpen értesítse a személyzetet. Ha szükséges, bármikor kérheti a vizsgálat leállítását.
Milyen MRI készüléket használnak a LIFESCAN diagnosztikai központban?
Központunkban a legmodernebb Siemens Magnetom Sempra 1,5 Tesla erősségű MRI készüléket használjuk, amely a Siemens legújabb generációs szoftvercsomagjával van felszerelve, és Deep Resolve technológiát is alkalmaz mesterséges intelligencia alapú képmódosításhoz, amely javítja a képminőséget és csökkenti a vizsgálat időtartamát.
Hogyan lehet letölteni az eredményt?
Az eredmény az értékelést követően személyesen átvehető a Life Scan diagnosztikai központban, vagy el lehet küldeni e-mail címre. A vizsgálat felvételeit digitális formában USB flash meghajtón kapják meg.
Diagnosztikai ultrahang
Mi az ultrahang - UZ?
Az ultrahang vagy orvosi szonográfia magas frekvenciájú hanghullámokat használ a belső szervek képeinek előállítására. Ez az egyik leggyakrabban használt diagnosztikai módszer napjainkban. A módszer gyors, megfizethető, fájdalommentes és teljesen biztonságos, így mindenki számára, beleértve a gyermekeket és a terhes nőket is, problémamentesen alkalmazható.
Hogyan készüljünk fel az ultrahang vizsgálatra?
Ha hasi ultrahang vizsgálatot végeznek, akkor a vizsgálat előtt csak folyadékot szabad fogyasztani (szénsavas italok nélkül), és érdemes tartózkodni az étkezéstől a vizsgálat előtt (legalább 6 órán keresztül), mivel fontos a meteorismus (a gyomor-bél traktusban lévő gázok) minimalizálása, ami javítja a hasi szervek vizualizálását. Emellett fontos, hogy a húgyhólyag megfelelően telített legyen vizelettel a kismedencei szervek megfelelő vizsgálatához, ezért javasolt elegendő folyadékbevitel és a vizeletürítés elkerülése a vizsgálat előtt. Ha a pajzsmirigy vizsgálatát, színképalkotó doppler vizsgálatot a nyaki ereken vagy más ultrahangos vizsgálatot végeznek, akkor nem szükséges előzetes előkészület.
Mit várhat az ultrahang vizsgálat során?
Az ultrahang vizsgálat nagyon egyszerűen történik; az orvos a szondát a vizsgált testrészhez érinti. A szonda ultrahang hullámokat bocsát ki és irányít a test belsejébe, amelyek visszaverődnek a szondára, és a számítógép feldolgozza őket, hogy képet alkosson a belső szervekről és struktúrákról, amely látható az ultrahang készülék monitorán. A vizsgálat során vízbázisú gélt használnak a szonda és a páciens bőre közötti kapcsolatra, amely szagtalan és nem hagy foltot.
Biztonságos-e az ultrahang vizsgálat az egészségre?
Az ultrahang készülék a vizsgálat során hanghullámokat használ a képalkotáshoz, és teljesen biztonságos. Minden páciens, beleértve a gyermekeket és a terhes nőket is, biztonságosan vizsgálható vele.
Milyen ultrahang készüléket használnak a LIFESCAN diagnosztikai központban?
Központunkban a legmodernebb Siemens Acuson Juniper színképalkotó ultrahang készüléket használjuk, amely a legújabb generációs és 4 szondával rendelkezik.
Kako se može preuzeti nalaz?
Nalaz se nakon pregleda i interpretacije radiologa dobija odmah a može biti poslat i na E-mail.